Jdi na obsah Jdi na menu
 


Operace kolenního vazu 2015

Ke konci červnové dovolené na horách na Slovensku, začal Bard kulhat na pravou zadní nohu. Po jednodenním klidu se zdálo, že se stav zlepšil, dovolená již stejně končila. V červenci jsme se ještě pokoušeli na Brněnských psích dnech o složení dogdancingové zkoušky MD1. Neúspěch byl zapříčiněn tropickými teplotami, Bard rozhodně nekulhal. Zkouška se dělá celá v klusu a bylo by to vidět. Také jsme měli výcvikový den pro malá plemena a i zde Bard cvičil bez problémů.

Dva dny před závody obedience, na které jsme byli přihlášeni (11.7.2015) však začal Bard velmi výrazně kulhat a pravou zadní nohu téměř nepoužíval. Nejprve jsme zkoušeli klid, pak jsme navštívili paní doktorku Zerhaovou, kde Bard absolvoval magnetoterapii, masáž i nějaké cviky, ale brzy bylo jasné, že situace je vážnější.

Paní doktorka nás poslala na kliniku SamVet k MVDr. Srncovi. Diagnoza byla rychlá – přetržení předního křížového vazu. Pan doktor mi všechno pečlivě vysvětlil a ukázal na modelu psí končetiny. Doporučil operaci náhradou vazu vláknem, které se upevní na kostech. Rekonvalescence trvá 8 týdnů, ale plně funkční by noha měla být až za 6 měsíců. Barda zrentgenoval a dostali jsme termín na operaci 3.8.2015.

Do termínu operace jsme provedli úpravy v domě.  Všude jsme dali zábrany, aby nemohl chodit po schodech, skákat na postel, na gauč, křesla atd. Na klouzavé povrchy jsme položili staré koberce.

(3.8.2015) Samozřejmě, že velký problém byl už v tom, že den před operací nesměl Bard nic jíst. No to bylo opravdu těžké. Ale zvládli jsme to a v den operace v 17 hodin už MVDr. Tšponová prováděla předoperační přípravu.  Bardovi byla oholena zadní noha a také kousek přední, protože do ní museli zavést kanylu. Byl proveden odběr a rozbor krve a klinické vyšetření. Pak už Barda uspali injekcí a nechala jsem ho tam v rukou lékařů.

O půl deváté večer jsme dorazili zpět do ordinace. Bard ležel v pelíšku ještě se zavedenou infuzí, jazyk venku a ještě spal. Nohu má holou, nezavázanou, rána byla jen zatřená něčím se stříbrem. Během půl hodiny jsme ho postupně probudili. Prohlédli jsme si fot0308po-2.jpgky z operace a MVDr. Srnec nám vše podrobně popsal. Dostali jsme léky na bolest a antibiotika (vše na 10 dnů). Poloprobuzeného Barda jsme vynesli na trávník před kliniku, ale nechtěl stát ani se vyčůrat, tak jsme jeli domů.

Doma jsme ho museli přikrýt, hodně se klepal, a hned zase usnul. Ještě jsme se pokusili nechat ho vyčůrat na zahrádce, ale nechtěl. Spala jsem s ním v kuchyni na matraci na zemi.

Musím podotknout, že v tuto dobu bylo strašné vedro. Denní teploty se blížily 40°C a večer bylo běžně více než 30°C.

(4.8.2015) Druhý den se nám nejprve nedařilo vyvenčení na zahradě, až pak manžel vzal Barda do náruče a odnesl ho kousek dolů ulicí pod ořech, kde byl zvyklý 0408-5.jpgse venčit. A tam se to skutečně podařilo. Dokonce si pak Bard zpět dohopskal po třech nohách sám. Ten den začal Bard pít a pomalu jíst, chodil po bytě, ale nohu nepoužíval. Ránu se snažil lízat, takže dostal nafukovací límec. Ránu jsme často ledovali. Odpoledne dostal tabletu proti bolesti. Rozbili jsme si tábor v obyváku, kde s ním spím na matraci.

(5.8.2015) Třetí den si již plně zvykl na límec – spal v něm, jedl i pil. Bylo to nutné, když límec neměl, šel hned po ráně. 0508-01.jpgChodil po třech, ven jsme chodili 3x denně na krátké vycházky – k prvnímu trávníku a zpět. Udělal bobek. Po všech schodech jsme ho nosili. Odpoledne se objevuje nějaká bolest, dostává lék. Nohu ledujeme.

 

(6.8.2015) Čtvrtý den začal na nohu došlapovat. Na zahradě se zajímal o kosáky a museli jsme ho začít krotit v pohybových projevech – vítání, hračky atd. Od MVDr. Zerhauové jsem dostala podrobný rehabilitační plán. Nohu ledujeme a masírujeme. Dostává chondroprotektiva – Aptoflex.

Postupně začal Bard nohu zatěžovat. Týden od operace už na ní stál při čurání a běžně ji používal při pomalé chůzi na vodítku (video). Chodili jsme na 5-10 minutové vycházky výhradně pomalu na postroji a krátkém vodítku.

Desátý den od operace mu byly vytaženy stehy. Rána je v pohodě zhojená. Koleno dobře pohyblivé. Svaly jsou hodně atrofované. Bard dobral ATB a léky proti bolesti. Změninili jsem chondroprotektiva, nyní Atrivit.130801.jpg

Dvanáctý den od operace jsme upravili postele v ložnici tak, aby ležely jen na roštech, a konečně jsme se Bardem mohli v noci přestěhovat do ložnice. Přestali jsme používat límec, neledujeme. Masíruji a pasivně cvičíme (já mu pohybuji nohou v kloubech).

Po dvou týdnech jsou vycházky cca 10-15 minut, není-li moc vedro, tak v poledne 20 minut, ale to už mu dává dost zabrat. Vše na postroji a krátkém vodítku. Stále žádné schody.

11903848_10206141196747529_9040407987193386327_n.jpg20.8.2015 jsme zahájili rehabilitační program v LuckyVet u MVDr. Zerhauové. 2x týdně magnetoterapie plus vždy kontrola stavu a porady o masážích a cvičení.

25.8.2015 kontrola u MVDr. Srnce na klinice SamVet. Vše v pořádku. Doporučeno ještě měsíc pohybová omezení – krátké vodítku, žádné schody, skoky apod. Z důvodu atrofovaných svalů doporučeno krátkodobě krmivo s větším obsahem bílkovin (Acana Pacifica). Kontrola za měsíc.

Postupně jsme zvyšovali zátěž. Chodili jsme po různých površích včetně oblázků, dělali jsem vlnovky, zkoušeli jsme chodit přes obrubníky a do různých kopečků. Noha se začíná osvalovat. V sedmém týdnu jsme začali zkoušet schody do domu a vydali jsme se na první vycházku do lesa. Bard je plný energie a je velmi obtížné udržet ho v klidu. Stále chodíme na magnetoterapii a doma cvičíme podle rad dr. Zerhauové.

22.9.2015 Kontrola na klinice u MVDr. Srnce. Dostali jsme pochvalu za stav i za rekonvalescenci. Bylo povoleno flexi vodítko a hrabání. Trvá zákaz skoků a běhu, rychlých brzdění (aport) apod. Žádné tréninky až do konce ledna. Doporučen L-karnitin pro nárůst svalové hmoty. Bard přibral cca 0,5 kg, má 16,2 kg.

V průběhu října jsme přešli zpět na light granule (ND a Artemis) a postupně zvyšujeme zátěž.

Byli jsme jednou stopovat a šlo to moc dobře. Jednou jsme zkusili hodinovou vycházku, ale bylo to moc, namohl si nějaký sval a museli jsme se na týden vrátit do klidového režimu. V druhé polovině října jsme začali chodit po schodech v domě, ale s vodítkem. Zvedli jsme naše postele do původní výšky a na místo, odkud Bard skáče, jsme dali další matraci, takže výška je 25 cm a dopad měkký.

1013.jpgStav se už zlepšuje jen velmi pomalu. Bard nohu pěkně používá i při klusu, já tam vidím malou nepravidelnost, noha ještě není zatěžována tak, jako ta zdravá. Bez problémů překonává terénní překážky (obrubníky, kopečky, jiné povrchy). Když je Bard unavený, začne operovanou nohou vybočovat směrem ven, místo aby koleno skrčoval. Stačí zastavit, posadit, a když pokračujeme v chůzi, je to již v pořádku.

V listopadu jsem začali pracovat na kondici, pomaličku běháme kratší vzdálenosti. Začala jsem trénovat chůzi u nohy a odložení za pochodu do stoje a sedu. Cvičíme teď už posilovací cviky na zadní nohy, také cvičíme na balančních podložkách a učíme se přecházet kavalety. Stále chodíme na magnetoterapii.

Zatím se nedaří zhubnout, ale taky netloustne.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář